Alig vártam, hogy végre eljöjjön ez a nap , hogy el tudjunk indulni, ne fújják le onnan fentről a Covid miatt stb. De eljött és szombaton egy nagyon kényelmes Mercedes 15 személyes kisbusszal eljutottunk a Bükk lábához a számomra teljesen ismeretlen Diósgyőr várához. Három helyszínünk volt az előbb említett vár, tőle nem messze, szinte a falai alatt elterülő Tündérkert és 27 km-re levé edelényi frissen felújított L'Huillier kastély-
Miskolc belvárosától mintegy 8 kilométerre, a Bükk hegység lábánál, gyönyörű természeti környezetben található a Diósgyőri vár, melyet rangos hely illet meg Magyarország műemlékei között. Helyén már a honfoglalás korában is állt egy földvár, melyet a tatárjárás idejében pusztíthattak el. Ernye bán fia István nádor építtetett meg ide az első kővárat, mely a mai vár ősének tekinthető.
Az épület fénykora Nagy Lajos király uralkodásának idejére, a 14. századra esik. Nagy Lajos király idejében jelentős történelmi szerepe volt. Itt kötötték meg 1381-ben a király velencei háborúit lezáró turini (torinói) békét. Ekkor kezdődött a 1526-ig tartó időszak, amikor hat királyné jegyajándéka, vidéki rezidenciája volt a vár – erről kapta ma is használatos elnevezését: a királynék vára.
Helyi idegenvezetőnk korhű ruhában fogadott minket és tökéletes előadás produkált a várról és az akkori életről. Nagyon tetszett :)
A falak alatt az egykori szemétlerakó helyén sodás kerteket alakítottak ki, a miskolciak nagy örömére, bár szerintem már most kicsinek bizonyult mert a sétányokon rengeteg bámészkodó és kertbarát szorongott. Középen egy hatalmas csiri-biri körhinta csalogatta a gyerekeket vagy a romantikus látványra fogékony szerelmeseket :) Rózsa lugas és pampafű, tavacska és egy fantasztikusan mutatós faa borítású ösvény tette még izgalmasabbá.
Végezetül de nem utolsó sorban az edelényi kastély mely nemrég lett felújítva.
idekopizom a fontos tudnivalókat :
Az 1716-30 között épült együttest a lotharingiai származású L'Huillier Ferenc János egri várkapitány építtette a Bódva-folyó által körülölelt kis szigetre. Jean-François L'Huillier báró már nem tudta örömét lelni a környék legnívósabb, francia és itáliai hatásokat mutató kastélyában, mert az építkezés befejezését megelőzően meghalt. A díszítő munkákat már a báró özvegye készíttette el.
Később a kastély az Esterházy família birtokába került, átalakításokat hajtattak végre, szobáiban díszes rokokó festményeket helyeztek el, melyeknek kiemelkedő mestere Lieb Ferenc volt. E falfestések a kastély legértékesebb részét képezik. A kastély emeleti hét szobájának rokokó díszítőfestése a legteljesebben fennmaradt világi falképegyütteseink közé tartozik. Külön érdekessége, hogy a falképek női figuráinak mindegyike vélhetően Mária Terézia arcmását mutatja.
Az edelényi uradalom a 19. században már a Szász-Coburg-Gothai herceg fennhatósága alatt volt, amikor Ferdinánd György herceg megvásárolta. Az uradalmat 1864-ben hitbizománnyá alakították. A kastély nevében szereplő Coburg a brit uralkodói ház történetében is szerepel, hiszen VII. Edward király a Szász–Coburg–Gotha-házból származott. A németes hangzású nevet V. György változtatta meg az I. világháború idején, így a mostani királyi család már a Windsor nevet viseli.
A következő építkezésre 1910-ben került sor, amikor Ray Rezső tervei nyomán komolyabb változásokat hajtottak végre eredeti megjelenésén, alacsony hajlásszögű tetejét magas manzárdtető váltotta fel, az előudvart sarokpavilonokkal ellátott oldalszárnyakkal zárták körül.
Az épületet egykor francia kert vette körül, erről fennmaradt alaprajzok tanúskodnak. Kovácsoltvas főkapuja a város szimbólumává vált, 1910-ben helyezték el.
A Bódva a park egyik legfontosabb látványeleme volt. A 20. század második felében végrehajtott folyószabályozás következtében a Bódva egykori főága holtággá vált, és mára csaknem száraz, szemetes árokká változott.
1928-ban aztán az Igazságügyi Minisztérium vált új tulajdonosává, nyugati szárnyában börtönt alakítottak ki, továbbá az I. világháború alatt és után egy bíróság mellett a Bódvavölgyi Bányatársaság is bérelte. A kastély kápolnáját lebontották, helyére lakásokat építettek. Később még tovább nőtt a benne működő intézmények száma,1945 után már járásbíróság, ügyészség, napközi, öregek otthona, ügyvédi munkaközösség is volt itt, illetve további lakásokat is kialakítottak, parkjában sportpályát létesítettek.
A ’90-es évekre már igen romos volt és jó ideje üresen állt az épület, 2001-ben a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága vette át a felügyeletet, 2004 és 2006 között állagvédelmi munkálatokat hajtottak végre. 2009-ben írták alá a kastély nagyarányú átalakítását és turisztikai célú kihasználását célzó Európai Uniós projektet. A munkálatok kissé elhúzódtak, a 2013-as tervezett nyitást egy évvel eltolták.
Fantasztikus kávézó és sütiző is található a kastély melléképületében. Tudom, sokaknak ezek a freskók idegenek, de tükrözik mindenképp a kor izlését és az idegenvezetés előtt levetített kisfilm tökéletes képet adott a hiressé vált falfestő életéről és a kastély falainak megfestéséről. Részemről élvezetes volt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése